Suya Yazılan Tarih

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 6.5/10 (2 votes cast)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Suya Yazılan Tarih, 6.5 out of 10 based on 2 ratings

2 yorum

 1. VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Öncelikle dalış tarihi ile ilgili roportaj için kutlarım.Geçmişte ne oldu,kimler başlattı,hangi malzemelerle dalış yapılıyordu sorularına getirilmiş yanıtlar bazı teknik malzeme ağırlıklı hatalara rağmen faydalı oldu.
  Ben halen vintage malzemelerle dalan bir dalıcı ve bu malzemelerle ilgili bir kolleksiyoner olarak bazı noktalarda düzeltmeler yapmak istiyorum.
  Öncelikle Türk Balıkadamlar Kulubü ülkemizde bu işi ilk başlatan kulup olduğu gibi sonrasında açılmış Kurbağa Adamlar,Sualtı Sporları Aktif gibi kuluplerde hizmet verdiler.
  Ancak İlk sivil dalışı başlatan Türkiyedir ifadesi yanlıştır.Fransız Federasyonuna baş vurulduğunda açılmış kuluplerin tarihlerini almak mümkündür.
  Dünyada 2 kademeli regülatör yokken ilk Türkiyede üretildi ifadeside yanlış olup,malzeme tarihi,firma başlangıçlarından itibaren ürünler incelendiğinde görülecektir.Özellikle La Spirotechnique,Nemrod,Salvas,VOIT ,Aqua Lung ilk üretimlerinin incelenmesini tavsiye ederim.
  Rahmetli İdris Başaraner ,Tüfekçi Yaşar ile ilk türk tek kademe çift hortum regülatörünü ,İtalyan Salvas modelini bire bir kopye ederek yapmışlardı.Label leri bende mevcuttur.
  Tek kademe çift hortum (başka tek kademeli olamaz ) reg.lerin dalışta arıza,sıkıntı çıkardığı doğru değildir. Sistem basit ve arıza yapmayan tiplerdir.
  Nitekim La Spirotechnique niğin Mistral ve daha gelişmişi Royal Mistral modelleri,VOIT ,Aqua Lung çok popüler olup ve halen ben dahil meraklılarınca kullanılıyor.
  Royal Master (Aqua Lung) modeli 1 değil 2 kademelidir.Tek kademeli model daha eski Mistral lerdir. Royal Master, 1964-65. This was US Diver’s first two stage, balanced double hose regulator for smoother performance at all tank pressures. This model was only produced for two years.(Aqua Lung firmasının katalogundan alıntıdır )
  Horse Collar yani boyunduruk tiplerini şişiren ara hortum,2.kademeye değil 1. kademenin LP çıkışına bağlanır.Bunuda düzeltiyorum.
  Vintage malzemelerle dalış yapmak o eski keyfi yaşamak isteyenlere 3 yıldır bu tür dalışları yapan gurubumuz açıktır.
  Saygılarımla,
  Osman Yaşar Kulaç 05366985171

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Değerli arkadaşlar, Dünyadaki ilk kurulmuş sivil balıkadam kulubünün nerede olduğunu Fransadaki Vintage Diver arkadaşlardan Jacques Chabbert ten öğrendim.
  1 Ağustos 1935 de St. Raphael de Under The Water adıyla ,Prior ve Painleve tarafından kurulmuş ancak 2. dünya savaşı yıllarında kapanmış.2010 yılında tekrar açılmış.
  GPES ise 1941 de kurulmuş ve halen faaliyette olduğundan ,dünyada en eski Balıkadam Kulubüymüş.Pierre Perraud bu kulubün üyesiymiş.
  Jacques Chabbert e verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum.

  VA:F [1.9.13_1145]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*