DEV DENİZ CİĞERİ DENİZANASI Rhizostoma pulmo (Jellyfish) by SAKİ UĞURLU

DENİZ CİĞERİ DENİZANASI (Rhizostoma pulmo) mavi beyaz arası sanki kenarları ısırılmış gibi bir şemsiyeye sahiptir. Şemsiyenin etrafında tentakül bulunmaz ama altından kolsu bar uzanır, bunları 8 oral kol takip eder. Büyüklükleri 50 cm’e kadar olabilir. Zehirsiz denizanaları türlerindendir. Genel olarak küçük denizlerin hepsinde yayılış gösterir. Ülkemizde de Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara da bulunmaktadır. Bu tür özellikle kirliliğin fazla olduğu alanlarda yoğun olarak görünür.
Denizanası veya medüz, Scyphozoa(Büyük denizanaları) ve Cubozoa(Zehirli denizanaları) sınıflarında bulunan, serbestçe yüzen ve beyni bulunmayan deniz canlısıdır.
Fransızca méduse, “denizanası” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca Medoúsa “mitolojide yılan saçlı tanrıça” sözcüğünden alıntıdır.
Denizanaları, yassılaşmış ve yüzmeye uyum sağlamış varlıklar olarak tanımlanabilirler.
Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir. Poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.
Medüzlerin beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar. Denizanaları bir eşeysiz üreme şekli olan tomurcuklanmayla ürerler.
Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir ve bu özelliği sayesinde yüzücülerin çok başını ağrıtmaktadır. Herhangi bir saldırı durumuyla karşılaşıldığında hemen en yakın sağlık kuruluşlarına baş vurulmalıdır.

DEV DENİZ CİĞERİ DENİZANASI Rhizostoma pulmo (Jellyfish) by SAKİ UĞURLU, 10.0 out of 10 based on 1 rating

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*