Vücut azota alışır mı?

Derin dalışlardaki önemli handikap azot narkozuna yakalanmaktır. Derinlik sarhoşluğu da denilen azot narkozundan kurtulmak kolaydır : Hissettiğin anda yükselmek. Yükselerek basınç azaltılır ve azotun vücuttaki malüm etkisi ortadan kalkar. Bazan basıncı az düşürmek yani azıcık yükselmek, bazan da basıncı hayli düşürmek için bir hayli yükselmek gerekir. Mekanizma tam olarak bilinmese de basıncın düşürülmesi metodu çok çok etkili bir yöntemdir.
…..
Azotun basınçla birlikte oluşan narkotik etkisi diğer narkotiklerle çok benzer özelliktedir. Bazan iki yudumla sarhoş olmak mümkün iken bazan şişesini devirsen pek de etkilemeyebilir. Ancak bu normal fiziki yapıya sahip insanlar için geçerli sonuçtur. Halbuki özellikle bağımlıların narkotik etkiye daha dayanıklı olduğu bilinir. Normal insana çok az miktarda narkotik almasıyla oluşan durum, narkotiğe alışkın vücutta dafa fazla narkotik alınarak meydana gelir.
…..
Bu bilinen durumdan yola çıkılarak derin dalış yapacak olan dalgıçlar derin dalış öncesinde birkaç gün (bazan bir hafta) her gün derinliği yarısına kadar artırıp dalış yaparak vücutlarını alıştırırlar. Bu yöntemin etkili olduğunu böyle derin dalış yapanlardan dinlemişliğim var. Ondan fazla da denemişliğim var. Burada dikkat edilmesi gereken nokta amacın vücudu azota doyurmak değil azota alıştırmak olduğudur. Bu nedenle her gün artırılan derinlik ciddi derinliğe kadar yapılmaz. Bunun yerine makul derinliğe inip daha uzun süre o derinliği muhafaza etmek yeterli oluyor. Bir sonraki günlerde derinlik bir önceki günün yarısına kadar ama gene o derinlikte uzun süre kalınarak yapılan bir uygulama.
……
Bi kere vücudu azota alıştırmak aşı gibi bişi değil, etkisi en fazla 1.5 gün diyen var, 2 gün diyen var ama daha uzun olduğunu söyleyen kaynak yok! Her defasında tekrar alışmak gerekiyor.
……
Bu azota alışma/alıştırma çokça kullanılan bir yöntem olsa da bilimsel tarafı yok! Çünkü böyle bir bilimsel çalışma bildiğim kadarıyla yapılmadı. Zaten vücuttan vücuda, derinlikten derinliğe sonucu çok farklı olan bir konuda bilimsel bir çalışma yapmak çok zor bişi. Binlerce denek, yüzbinlerce dalış kolayına organize edilemez.
……
Ama profesyonel dalgıçlar dahil derin dalışların çoğunda kullanılan bu azota alışma metodunun şimdiye kadar yanlış bişi olduğuna dair de bişi duymadım, okumadım.

İyi dalışlar,


Mehmet Avadan
https://www.facebook.com/mavadan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*